Rybia miłość

Źródła mojej rybnej obsesji sięgają mroków 2001 roku, kiedy to przygotowywałam moją pierwszą wystawę “Zakochane karasie”. A winę za nią ponosi pewne opowiadanie Czechowa, które wreszcie po tylu latach udało mi się (mam nadzieję ) zilustrować.

Rybia miłość

Chociaz to rzecz wielce dziwna, lecz jedyny karaś żyjący w stawie nie opodal letniska generała Pantałykina zakochał się po uszy w letniczce Soni Mamoczkinie. Zresztą cóż w tym dziwnego? Przecież Lermontowski Demon zakochał się w Tamarze, a łabędź w Ledzie, i czyż nie zdarza się, że kanceliści zakochują się w córkach swych zwierzchników? Codziennie z rana Sonia Mamoczkina chodziła do kąpieli ze swą ciotką. Zakochany karaś pływał u samego brzegu i obserwował. Wskutek bliskiego sąsiedztaw odlewni “Krendel i Synowie” woda w stawie od dawna już stała się brązowa, ale pomomo to karaś widział wszystko. Widział, jak po błękitnym niebie płynęły białe obłoki i ptaki, jak letniczki zdejmowały szaty, jak z nadbrzeżnych krzaków podglądali je młodzi ludzie, jak otyła ciocia przed wejściem do wody przez pięć minut siedziała na kamieniu i z zadowoleniem poklepując się, mówiła: “w kogóż to wdałam się, taka słonica, aż strach spojrzeć!”. Zdjąwszy z siebie lekkie szatki Sonia z piskiem rzucała się do wody, pływała, kuliła się od zimna, a karaś migiem podpływał do niej i chciwie całował jej nóżki, ramiona, szyję …
Po kąpieli letniczki odchodziły do domu na herbatę z maślanymi bułeczkami, a karaś pływał samotnie po ogromnym stawie myśląc:
“Oczywiście, o wzajemności nawet nie ma co marzyć. Czyż ona, panna tak cudna, może pokochać mnie, karasia? Nie, po tysiąckroć nie! Nie łudź się marzeniami, nędzna rybo! Pozostaje ci tylko jedno – śmierć! Ale jak to uczynić? Rewolwerów ani fosforowych zapałek w stawie nie ma. Dla naszej braci karasiej dostępny jest jeden tylko rodzaj śmierci – paszcza szczupaka. Skąd jednak wziąć szczupaka? Był ongi w stawie jeden szczupak, ale i ten zdechł z nudów. O ja nieszczęsny!”
I myśląc o śmierci młody pesymista zagrzebywał się w mule i pisał pamiętnik…
Razu pewnego nad wieczorem Sonia i jej ciotka siedziały nad stawem łowiąc ryby… Karaś pływał koło pławików nie odrywając od dziewczęcia rozkochanych oczu. Nagle w mózgu jego niczym błyskawica przemknęła myśl :
“Umrę z jej ręki! – pomyślał i radośnie poruszył płetwami. – Och, jakaż to będzie cudowna, słodka śmierć!”. I niezachwiany w decyzji, tylko z lekka przybladły podpłynął do haczyka Soni i wziął go w pyszczek.
– Soniu, bierze! – krzyknęła ciotka.
– Kochanie, u ciebie bierze!
– Ach! Ach!
Sonia zerwała się i szarpnęła z całej siły. Coś złocistego rozbłysło w powietrzu i plusnęło do wody pozostawiając po sobie rozpływające się kręgi.
– Urwała się! – wykrzyknęły obie letniczki blednąc.
– Zerwała się! Och, kochanie!
Spojrzawszy na haczyk dojrzały na nim rybią wargę.
– Och, kochanie – powiedziała ciotka – nie trzeba było tak mocno szarpać. Teraz biedna ryba została bez wargi…
Zerwawszy się z haczyka mój bohater był oszołomiony i długo nie mógł zrozumieć co się stało, po chwili jednak oprzytomniał i wystękał:
– Znowu mam żyć! Znowu! O, złośliwy losie!
Kiedy zaś spostrzegł, że brak mu dolnej szczęki, zaśmiał się straszliwie… Postradał zmysły!
Obawiam się jednak, iż może się wydać dziwna moja chęć zajęcia uwagi poważnego czytelnika losami tak nędznej i nieciekawej istoty jak karaś. Zresztą, cóż w tym dziwnego? Przecież w grubych miesięcznikach uczone damy pisują o nikomu niepotrzebnych piskorzach i ślimakach. A ja naśladuję damy. A może nawet sam jestem damą i tylko ukrywam się pod męskim pseudonimem?
Tak więc karaś postradał zmysły. Nieszczęsny żyje po dziś dzień.
Na ogół karasie wolą być smażone w śmietanie, ale dla mego bohatera każda śmierć byłaby teraz miła. Sonia Mamoczkina wyszła za mąż za właściciela składu aptecznego, a ciotka wyjechała do Lipecka do zamężnej siostry. I nie ma w tym nic osobliwego, gdyż zamężna siostra ma sześcioro dzieci i wszystkie dzieci kochają ciotkę.
I cóż dalej? W odlewni “Krendel i Synowie” pracuje w charakterze dyrektora inżynier Krysin. Ma on siostrzeńca Iwana, który, jak wiadomo, pisze wiersze i zachłannie drukuje je we wszystkich tygodnikach i gazetach.
Pewnego upalnego popołudnia młody poeta przechodząc nad stawem zapragnął się wykąpać. Rozebrał się i wszedł do stawu. Zwariowany karaś wziął go za Sonię Mamoczkinę, podpłynął do niego i czule pocałował w plecy. Pocałunek ten miał jak najbardziej zgubne następstwa: karaś zaraził poetę pesymizmem. Nic nie podejrzewając poeta wyszedł z wody i śmiejąc się straszliwie ruszył do domu. Po kilku dniach pojechał do Petersburga i odwiedzając redakcje zaraził pesymizmem wszystkich poetów i od tego czasu wszyscy nasi poeci zaczęli pisywać ponure, smętne wiersze.

Antoni Czechow  Opowieści i opowiadania  1889 – 1892
tom VII , tłumaczyła Irena Bajkowska

 

2 thoughts on “Rybia miłość

 1. wracam po raz kolejny…
  zachwycona…
  czytam i patrzę..
  i patrzę…

  to jest karaś zakochany…wydaje mi się…
  jeszcze zmysłów nie postradał…
  jeszcze pesymizmem nie zaraża…

  jeszcze…

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s